MIERZEJA HELSKA

MIERZEJA HELSKA

MIĘDZY MAŁYM A WIELKIM MORZEM

Niezależnie od tego jaką nazwą się posłużymy: Półwysep Helski, Helska Kosa czy po kaszubsku Hélskô Sztremlëzna, Mierzeja Helska jest miejscem niezwykłym. Na tym wąskim (od 150 m do 3 km szerokości) ale długim na 34 km pasku lądu oddzielającym Małe Morze, czyli Zatokę Pucką od Wielkiego Morza czyli Bałtyku odnajdziecie przyrodniczy, sportowy i kulturowy raj.

 

Całość mierzącej 34 km Helskiej Kosy znajduje się na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Dobrze opisane i ciekawe ścieżki przyrodnicze pozwolą Ci poznać florę i przede wszystkim niezwykle bogatą awifaunę. Podstawowe informacje znajdziesz w Muzeum Przyrodniczym NPK we Władysławowie, tak by w pełni skorzystać z uroków spacerów po ścieżkach edukacyjnych po rezerwacie przyrody Helskie Wydmy, użytku ekologicznym Torfowe Kłyle k. Jastarni czy uroczysku Każa między Chałupami a Kuźnicą. Koniecznie zabierz ze sobą lornetkę i ciesz się widokami nurkujących perkozów, drepczących biegusów i czajek czy szybujących mew i rybitw.

 

Miłośnikom sportów wodnych takich miejscowości jak Chałupy czy Kuźnica nie trzeba przedstawiać. Jeśli kiedykolwiek myśleliście o rozpoczęciu przygody z kite czy windsurfingem to nie znajdziecie na to lepszego miejsca niż piaszczyste brzegi Zatoki Puckiej na Mierzei Helskiej.

 

Jeśli jesteś fanem zabytków, to każdy odnaleziony tu zabytek sprawi Ci wielką frajdę. Jak Mierzeja długa, jest ona usiana zabytkową architekturą rybacką, zrębowymi domostwami i małymi kościółkami. Bogate zbiory muzeów rybołówstwa w Jastarni i Helu świetnie zaprezentują tobie i całej twojej rodzinie dzieje tego ważnego dla regionu rzemiosła. Pasjonaci militariów i II wojny światowej czekają liczne obiekty na Szlaku Historii Militarnej Północnych Kaszub, z Muzeum Obrony Wybrzeża na czele.

 

 

 

 

Zdjęcia:
1 – Plaża na Helu, fot. Bartłomiej Bulicz
2 – Fokarium, fot. Mariusz Cieszewski
3 – Fokarium, fot. Mariusz Cieszewski
4 – Hel, fot. Mariusz Cieszewski
5- Hel, fot. Mariusz Cieszewski